Навчальне кіно дає змогу показати явища та процеси в довкіллі, які спостерігати в звичайних умовах непросто, або й взагалі неможливо. Засобами кіно можна уповільнити, чи пришвидшити, перебіг явища, показати його всебічно, привернути увагу до важливих його складових та зробити виразними узагальнення і абстракції з допомогою яких наука описує те чи інше явище природи. Навчальний фільм допомагає як передати учням певну наукову інформацію, так і привчити їх самостійно її аналізувати, виробити в них основи наукового і творчого мислення.
Навчальне кіно заохочує учня до вивчення навчального предмета, викликає позитивні емоції, що сприяє підвищенню якості навчання.
Науково-популярне кіно спонукає людину до роздумів і розширює її кругозір. Це кіно показує як результати науково-технічного прогресу людства, так і проблеми й загрози, пов’язані з ним. Розповідаючи про діяльність науковців та про історію науки, воно показує поступ нашої цивілізації, перекидаючи «мости» між минулим, теперішнім та майбутнім людства, Землі й Всесвіту.
Хоча сучасні технології дають змогу робити це дистанційно, але практика свідчить — людям пристало збиратися разом для обговорення цікавих для них тем. Очевидно в цьому разі проявляє себе колективна сутність людини. Навіть добре інформовані й обізнані з якимось конкретним науковим питанням люди зазвичай не відмовляють собі в можливості обговорити його в колі фахівців чи просто допитливих, зацікавлених слухачів.
Науково-популярний лекторій дає змогу доволі оперативно пропагувати новітні досягнення науки і технологій, адже лектор може розповідати про важливу подію чи явище навіть в режимі онлайн.